Jazda rowerem po Krakowie to świetny sposób na zobaczenie miasta na dwóch kółkach

Kiedy szukasz świetnego sposobu na zobaczenie miasta na dwóch kółkach, rozważ jazdę rowerem po Krakowie. Niezależnie od tego, czy chcesz odkryć wiele atrakcji miasta, czy spróbować pysznej lokalnej kuchni, jest wiele opcji do wyboru. Po zakończeniu wycieczki rowerowej po Krakowie, pamiętaj, aby zwrócić rowery w stacjach i wypożyczalniach. Jeśli wolisz wypożyczyć rower, oto kilka świetnych miejsc, w których możesz rozpocząć swoją wycieczkę.

Wiślana Trasa Rowerowa

Jeśli byłeś już w Krakowie, to prawdopodobnie jeździłeś Wiślaną Trasą Rowerową i zastanawiałeś się nad historycznym centrum miasta. Ale co jest wyjątkowego w krakowskiej ścieżce rowerowej? Zobaczysz historyczne budynki, piękne parki nadrzeczne oraz średniowieczne uliczki, które były niegdyś siedzibą polskich królów. Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, możesz sprawdzić wpisane na listę UNESCO Stare Miasto, które jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla odwiedzających Kraków.

Wiślana Trasa Rowerowa rozpoczyna się w Oświęcimiu i biegnie dalej po wałach rzeki. Wzdłuż ścieżki nie ma ruchu samochodowego, można zauważyć znaki WTR i Velo Metropolis. Choć jest zielono i bezpiecznie, należy pamiętać o czasowym zamknięciu drogi na wysokości Gromca, więc warto mieć to na uwadze i rozważyć skorzystanie z objazdu. Objazd ma zaledwie dwa kilometry i prowadzi spokojną polną drogą. Trasa rowerowa kończy się w Metkowie, gdzie jest gładka nawierzchnia i dobre miejsce do zatrzymania się na odpoczynek.

Kopiec Wandy

Jadąc rowerem przez Kraków, koniecznie odwiedź Kopiec Wandy, tumulus znajdujący się w sąsiedztwie Mogiły. Legenda głosi, że kopiec ten jest miejscem spoczynku legendarnej księżniczki Wandy. Warto go odwiedzić, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem historii. Na ścianie kopca można zobaczyć fascynujący mural, a także znajdujące się w pobliżu ruiny zamku.

Będąc w okolicy, można również przespacerować się po zabytkowej dzielnicy Nowa Huta. W tej dzielnicy, około 10 km na północ od Starego Miasta w Krakowie, znajduje się Kopiec Wandy. Obszar ten był niegdyś dziewiczą osadą, w której ludzie praktykowali pogańskie wierzenia. Ostatecznie, w XIII wieku, w pobliżu wybudowano opactwo cystersów.

Łąki Nowohuckie

Na rozległych bagnach i łąkach nowohuckich znajdziesz wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rowerzyści docenią tę przestrzeń, która jest szczególnie atrakcyjna pod względem ścieżek rowerowych. Poza rowerami, obszar ten przyciąga również turystów licznymi jeziorami, które są idealne do wędkowania i pływania łódką. Tutaj również można odpocząć od miasta i podziwiać zachwycające widoki z roweru.

Możesz również odwiedzić Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego. Został on wybudowany w latach 1954 – 1958. Budynek położony jest na 70 ha terenów zielonych. Wisła często zmienia swój bieg, a powstały w ten sposób krajobraz jest doskonałym miejscem do spacerów. Będąc tam, możesz również odwiedzić słynną Galerię Królów i Książąt Polskich. A będąc tam, nie zapomnijcie podziwiać obrazów Matejki i innych dzieł sztuki.

Bulwary wiślane

Bulwary wiślane i nadwiślańskie w Krakowie, Polska to para historycznie hydraulicznych bulwarów, które pełnią funkcję portu rzecznego. Bulwary wiślane i wiślane znajdują się po przeciwnych stronach rzeki i są połączone murami oporowymi. Bulwary wiślane służą przede wszystkim do rekreacji, ale mają też znaczenie komercyjne. Są one również ważne dla polskiej turystyki.

Pierwotne koryto Wisły jest obecnie wypełnione. Wisła była ważnym szlakiem komunikacyjnym dla osadników. Później stała się szlakiem łączącym najważniejsze miasta w Polsce. W 2017 roku Wisła będzie obchodzić 400-lecie swojego istnienia. Latem odbywa się Festiwal Wianków i Parada Smoków. W paradzie biorą udział duże smocze pływaki i jest ona popularnym celem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Wiślańska Trasa Rowerowa

Jest wiele powodów, aby jeździć rowerem w Krakowie. Po pierwsze, rzadziej spotkasz się z ruchem ulicznym, a dodatkowo będziesz mniej zanieczyszczać środowisko. W Krakowie ponad pięć procent podróży odbywa się na rowerze. Po drugie, będziesz mógł podziwiać piękne krajobrazy i wyjątkową architekturę miasta. Istnieje również wiele możliwości poznania lokalnej kultury podczas pedałowania.

Najpopularniejszą trasą rowerową w Krakowie są Bulwary Wiślane, które ciągną się przez ponad dwieście pięćdziesiąt kilometrów. Biegnie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i przechodzi przez szereg popularnych uzdrowisk, takich jak Międzyzdroje czy Dziwnów. Z dawnej dzielnicy żydowskiej do dzielnicy Podgórze można przejechać rowerem przez Kładkę Bernatka, która jest przyjazna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Nowa Huta

Wycieczka rowerowa po dzielnicy Nowa Huta w Krakowie zabierze Cię przez dzielnicę z czasów socjalizmu, która znana jest z przypominającego statek Kościoła Matki Bożej. Zobaczysz także opuszczone czołgi wojskowe i szereg socjalistycznej architektury. W dzielnicy znajduje się również wiele kin, które były niegdyś jedyną formą rozrywki w okresie komunizmu. Wycieczka rowerowa po Nowej Hucie jest doskonałym sposobem na uzyskanie unikalnej perspektywy miasta.

Jeśli nie przepadasz za bieganiem, jazda na rowerze w Krakowie to świetny sposób na zwiedzanie miasta. Nie tylko da Ci to unikalną perspektywę na miejską geografię miasta, ale także zapewni Ci świetny trening i mnóstwo słońca. Stare Miasto ma wiele ścieżek rowerowych i mały ruch samochodowy, co sprawia, że łatwo jest jeździć rowerem po mieście. Pamiętaj, by uważać na pieszych i gołębie podczas jazdy rowerem!