Jazda na rowerze w Gdańsku, Polska

Miasto jest świetnym miejscem do jazdy na rowerze, ale infrastruktura jest nieco nierówna. Dolny taras miasta został zagospodarowany przed górnym, na którym dominują duże osiedla mieszkaniowe i tereny rekreacyjne. Oznacza to, że połączenia między dwoma tarasami nie są tak atrakcyjne. Pomimo tego, w niedawnym badaniu Gdańsk został zaliczony do najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie, na podstawie infrastruktury rowerowej i podejścia do warunków.

Trasy rowerowe

Miasto Gdańsk opracowało kompleksowy program zwiększenia liczby tras rowerowych i poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Od 2009 roku dedykowany zespół z urzędu miasta pracuje nad procesem standaryzacji infrastruktury rowerowej. Te trasy i parkingi rowerowe umożliwiły mieszkańcom bezpieczne poruszanie się. Wzięli oni również udział w projekcie Velo-City, w ramach którego urzędnicy miejscy omawiają i wdrażają najlepsze praktyki dotyczące infrastruktury rowerowej.

Obecnie w mieście jest ponad czterysta kilometrów ścieżek i dróg rowerowych. Rada Miasta Gdańska przyjęła kompleksowy plan rozwoju transportu rowerowego w mieście. Plan obejmuje również pętle rekreacyjne, w tym trasę łączącą południe miasta z Lasami Oliwskimi i Wyspą Sobieszewską. Oprócz sieci rowerowej w mieście, w nowym planie uwzględniono trasę rowerową do i od Morza Bałtyckiego.

Parkingi rowerowe

Miasto Gdańsk w Polsce pracuje nad nową strategią transportową, która będzie wspierać aktywną mobilność, w tym trasy rowerowe i piesze. Miasto pracuje również nad budową nowych stacji transportu publicznego. Poprzez wdrożenie kampanii informacyjnej i stworzenie większej liczby parkingów rowerowych, miasto może zmniejszyć liczbę kierowców na ulicach i zachęcić ludzi do zabierania rowerów do pracy. Ta nowa strategia jest zgodna z unijną strategią zrównoważonego transportu dla miast.

Inną inicjatywą jest „Metropolis Bike Ride”, coroczne zgromadzenie 10 000 rowerzystów z całego miasta. Inicjatywa ta okazała się bardzo skuteczna w przekonywaniu urzędników miejskich do wprowadzania parkingów rowerowych. Miasto powołało nawet oficera rowerowego, który pełni rolę przedstawiciela społeczności rowerowej. Oficer ten dba również o to, by rowerzyści byli bezpieczni na ulicach miasta. Jednak miasto nie wdrożyło jeszcze w pełni tej inicjatywy i potrzebne są dalsze usprawnienia.

Średni dystans podróży

Natężenie ruchu rowerowego w Gdańsku wzrosło dwukrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat. Najbardziej ruchliwe trasy rowerowe osiągnęły milion przejazdów rocznie, a nawet padł rekord 10 000 przejazdów rowerowych w ciągu 24 godzin. Miejska sieć rowerowa opiera się głównie na wydzielonych drogach rowerowych (asfalt o czerwonym kolorze) i ulicznych pasach rowerowych. W niektórych częściach miasta pasy rowerowe są częścią stref mieszanego użytkowania.

Pogoda w Gdańsku jest umiarkowana. Zimy są zimne i pochmurne, podczas gdy lata są stosunkowo łagodne, ale często mieszane z burzami. W mieście występują cztery wyraźne pory roku: wiosna, lato i jesień. Wiosna zaczyna się w marcu, ale szybko się ociepla. Lato jest gorące i słoneczne, ale mogą mu towarzyszyć nagłe burze. Jesień rozpoczyna się ciepłą pogodą, ale szybko przechodzi w chłodniejsze warunki. Wreszcie, zima, między grudniem a marcem, jest zimną porą roku, z temperaturami spadającymi do -15 stopni Celsjusza.

Zakupy w Gdańsku

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zakupy w Gdańsku. Jeśli uwielbiasz zakupy w klimacie vintage, to jest to miejsce dla Ciebie. Wiele centrów handlowych w centrum miasta i na obwodnicy oferuje szeroki wybór towarów. Miejsca te są również dość przystępne cenowo i można je spokojnie przeglądać. Jeśli jednak bardziej interesuje Cię moda i design, to jest kilka innych opcji, które możesz sprawdzić.

Bursztyn jest atrakcyjną pamiątką i pozostaje popularnym wyborem wśród turystów. Bursztyn, „złoto Bałtyku”, można znaleźć w małych sklepach w całym mieście. Z bursztynu można wykonać piękną biżuterię lub misterne zestawy szachowe. Jeśli szukasz okazji, odwiedź outlet Fashion House. Sklepy te oferują różnorodne towary i wielkie rabaty, często sięgające nawet 70%. Pamiętaj, aby przeczytać opinie o tych sklepach przed zakupem czegokolwiek.

Kampanie na rzecz aktywnej mobilności

W ostatnich kilku latach Gdańsk rozwija nową strategię transportową, która kładzie nacisk na aktywną mobilność. Miasto promuje chodzenie, jazdę na rowerze i transport publiczny, które są ważnymi sposobami poruszania się po mieście. Strategia miasta została dostosowana do oficjalnych strategii miasta. Aby pomóc mieszkańcom w uzyskaniu większej aktywności, miasto ma zaplanowane różne wydarzenia i inicjatywy zachęcające do aktywnego transportu.

Jednostka Mobilności Aktywnej Miasta Gdańska koordynowała projekt, w który zaangażowanych jest wielu lokalnych partnerów i departamentów rządowych. Na przykład w planowanie kampanii zaangażowany był Zarząd Dróg i Zieleni Miasta Gdańska. Przygotowania do kampanii trwały trzy miesiące i angażowały lokalnych partnerów i wydziały zajmujące się drogami, organizacją ruchu i bezpieczeństwem. Miejska Jednostka Mobilności Aktywnej prowadzi również stronę internetową, na której promuje kampanie.